източник: "24 часа"
1043 декара гори на морския бряг до Балчик, заменени по време на кабинета "Станишев", са пуснати на търг от частен съдия-изпълнител за близо 9 млн. лв. Това е най-скъпият имот на длъжник, продаван в момента. Теренът е ипотекиран в три банки за 157 млн. евро и около 14 млн. долара.
Горите са между Балчик и Тузлата, в местността Сребрист бряг. Фирма "Еър Пропърти Девелопмънт" АД придобива държавния имот срещу парцели в Рибарица, Габрово, Тетевен и други за 14-15 лв. кв. м. Теренът бе сред заменките на кабинета "Станишев", показани на място на журналисти при специален тур в началото на годината, организиран от парламентарната група на ГЕРБ.
Според шефката на ловното стопанство в Балчик Калинка Тодорова на 16 септември 2008 г. кабинетът "Станишев" е променил статута на горите, макар че са част от “Натура 2000”, за да може върху тях да се строи.
Именно проектиране, разработка и реализация на проект "Силвър бийч" (Сребрист бряг на англ. - бел.авт.) върху терена, в това число покупка, управление и продажба на имоти, е предметът на дейност на "Еър Пропърти Девелопмънт" според търговския регистър. Капиталът на акционерното дружество е 50 000 лв.
Фирмата се управлява от Филип Робърт Харис, варненския бизнесмен Чавдар Ангелов и ръководената от него "Ол сийз България", сочи справка в регистъра.
Придобитите от "Еър Пропърти Девелопмънт" гори реално са три имота - съответно от 580, 212 и 251 дка. И трите са ипотекирани в Първа инвестиционна банка" за общо 110 млн. евро, става ясно от обявата за публичната им продан.
Това е станало с четири договора. Първият е от 23 ноември 2007 г. за 30 млн. евро. През 2008 г. са сключени други две ипотеки за по 30 млн. евро - на 27 юни и на 3 октомври. На 1 април 2009 г. е парафиран четвъртият контракт - за 20 млн. евро.
Освен това на 19 февруари т.г. двата терена от 580 и 250 дка са ипотекирани в Първа инвестиционна банка за 8 млн. евро. Върху по-малкия парцел има учредени още две ипотеки в полза на трезора - за 1 млн. и за 20 млн. евро. Договорите за тях са от 31 март и 1 април 2009 г.
Имотът от 212 дка, най-малкият от трите, е ипотекиран на 8 юли 2008 г. и в "Корпоративна търговска" за сумата от 10 млн. евро.
Освен това и върху трите парцела има договорна ипотека в полза на Уникредит Булбанк за близо 14 млн. долара. Конкрактите са подписани на 16 юли т.г.
Горите са изнесени на публична продан по искане на Първа инвестиционна банка.
Първоначалната им цена е 8 976 300 лв. Кандидат-купувачите могат да ги разгледат всеки ден от 10 до 16 ч. Решат ли да участват в търга, трябва да внесат предварително 10% от началната цена - 897 630 лв. Писмените оферти заедно с квитанцията за платените 10% от цената се запечатват в плик и се подават в канцеларията на районния съд в Балчик. Срокът е до 17 часа на 27 януари.
Офертите ще бъдат отворени на другия ден сутринта в 9,30 ч в сградата на съда.
Горите ще станат собственост на купувача, предложил най-високата цена.
АНИ ПАРМАКСИЗЯН
Земята край Тузлата се търгуваше по левче през 90-те
Земята между Балчик и каварненското с. Топола е от най-неравните в България. Между високия скат и морския бряг постоянно работят свлачища и единственото по-монолитно строителство е асфалтовият път, който има постоянна нужда от ремонт.
Татарското население на Топола нарича района Иканталъка, което в превод означава "Развалини". В началото на 90-те години земята, която е общинска, се продаваше по левче за квадратен метър. Предприемчиви софиянци се трупаха на тумби да си купят малко по-скъпата земя в съседното с. Божурец по 2 лв. на квадрат. Тя обаче е горе на ската, където сега има вили и голфигрище.
Единственото място, на което имаше бунгала и нискоетажни бази за почивка на профсъюзите, бе полуостровът, образуван от стари срутвания в морето, който сега се нарича Бялата лагуна. Името му бе дадено от "Албена" АД, след като приватизираният курорт купи почивната станция на Съюза на българските автомобилисти в него.
На полуострова покрай рибарските хижи пък изникнаха две сгради на самия плаж с апартаменти за продан. Строят се и пет-шестетажни хотели, в които собственост има и Гриша Ганчев. Бялата лагуна граничи на юг с курортната местност Тузлата, известна с лечебната си кал.
Между тях преди две години започна грандиозно строителство, което най-вероятно е в заменения имот на Чавдар Ангелов. Част от стръмния бряг бе терасиран, бяха направени големи бетонни отводнителни шахти. Два временни пътя обслужваха тежките машини, които подготвяха площадка за мащабното строителство.
Внезапно обаче през миналата година всички работи бяха замразени и сега брегът до бившата станция на СБА стои разровен и пуст. Според специалисти целият район от пристанището на Балчик до с. Топола е пълен със свлачища и там е рисковано да се строи.
ЦАНКО ЦАНЕВ
Купувачът бил съдружник на отвлечения Рубин Коцев
Опитите да намерим Чавдар Ангелов за коментар удариха на камък. След като на два пъти секретарката му обеща, че той ще се обади на репортер на вестника, го потърсихме и в офиса му в ресторант “Хоризонт”, но портиерът обясни, че бизнесменът отсъства от Варна.
Чавдар Ангелов нашумя, след едно от първите отвличания за откуп, на което жертва стана съдружникът му в шипинговата агенция “Ахилеос Маритайм ентърпрайз" ООД Рубин Коцев. Двамата по-късно купиха ресторантския комплекс “Хоризонт" в Морската градина на Варна.
По време на отвличането тръгнаха информации, че Коцев и Ангелов от години държат пазара за въглища в България. Техен партньор била руска бизнес група, която била пряко свързана с “Нефтохим" и Нефтинвест банк. “Ахилеос Маритайм ентърпрайз" бе собственик на 4% от Нефтинвест банк.
Според търговския регистър по време на отвличането Коцев е бил собственик и на “Овер сийз БА", “Арго Рап", “Овърсийз - Хоризонт" и “Балкан нутол" ООД, в която 51% имаше италианецът Паоло Моро. В две от тях - “Ахилеос Маритайм eнтърпрайз" и “Овърсийз - Хоризонт" Коцев бе съсобственик с Ангелов. (24часа)
При положение, че имотът е незаконно придобит (откраднат от държавата), как може да се продава, а не е конфискуван?
ОтговорИзтриванеНово престъпление, отново пред очите на държавата. Старият собственик е незаконен, но това не пречи горите да бъдат продадени, отново незаконно, на нов собственик.