Напоследък Фейсбук се превърна в основното място за изказвания и спорове, и май всички забравихме, че това е просто един частен сайт със собствена политика. В този частен сайт има модератори, които пък имат тяхна си политика. И май стана така, че политиката на модераторите доста се различава от политиката на собственика на Фейсбук... Напоследък зачестиха доста блокирания на потребители, които ясно показват, че не желаят да гласуват за никоя от парламентарно представените партии. Тактиката е много проста. Трол на БСП или ГЕРБ (или общо ГЕРБСП) пуска провокативна публикация (в повечето случаи платена, за да достигне до всички). След това следи коментарите и докладва всеки по-силен израз като "омразна реч" или "порнография". Защо? Защото опозиционните партии в България нямат право на равен старт с парламентарните, и единственото място за изява е интернет. Логично е, че ако запушиш устите на опозиционните избиратели, изолираш и партията.
Това е снимката ми във Фейсбук, с която показах в профила си за коя политическа формация бих гласувал. След 48 часа снимката ми беше докладвана за "неприлична" и беше изтрита. Сложих същата снимка. След още 12 часа се оказа, че профилът ми е блокиран до 11.05. Формален повод за блокирането е коментарът ми "русская сволоч", който беше поставен под покана за проруска манифестация в центъра на Пловдив. Манифестация против Националната стратегия за детето, и в подкрепа на насилието над деца. Как да коментирам това?
Ясно e, че социалните мрежи служат за прокарване на фалшиви новини, на комерсиални масовки, на моделиране на обществените нагласи. Ясно е, че това е под контрола на модераторите. Въпросът е контролира ли някой модераторите? На какъв принцип е модерацията и как фейсбук си избира модератори? Дали точно превземането на социалните мрежи от групи с точно определено политическо поръчение не е част от големия проблем с фалшивите новини и отказа от демокрация? Дали тази нарастваща цензура в социалните мрежи, скрита зад паравана на "добрите намерения" не е просто форма на платена манипулация на общественото мнение?
Е, според мен изразът "русская сволоч" не е омразна реч, а просто тъжна констатация. Фактът, че модераторите от фейсбук са се почувствали обидени, говори достатъчно красноречиво, че поне българските потребители на фейсбук са в условия на тежка цензура.
Това е причината да изчистя паяжините от блога ми и тук да коментирам манипулациите, които се разпространяват в "свободния" фейсбук.
Така че, русская сволоч, не печелите.
Няма коментари:
Публикуване на коментар