Пиша едно продължение за Национален парк Централен Балкан. Продължение на случката преди ден и почти повторение на онова, което бях писал преди година.
Значи, на снимките не виждате мотописта, а туристическата пътека от Добрила към Амбарица:
Говедата с моторите са същите, които едва не ме убиха миналата година на една от пътеките. Не им пука че са в национален парк, нито им пука че карат пияни, и изобщо не им пука дали ще сгазят някого.
Кои са говедата? Фотографът на снимките се е отървал на косъм, когато са разбрали че ги снима. Снимката е направена докато са се наливали в хижа Добрила:
Не знам кои са тези, но съм сигурен, че моторите и физиономиите им могат да бъдат разпознати. Вилнеят из цялата планина, съсипали са всичко. С години нарушават всички възможни правила в националния парк. По най-нагъл начин моторите им стоят паркирани пред хижата, въпреки че по-долу има табела, на която ясно и точно е написано "офроудът е забранен"
Ето и един "живописен изглед" пред хижата:
Какво точно е Национален Парк "Централен Балкан"? Торище? Животновъдна ферма? Писта за мотокросове? Ловен парк?
Толкова ли е трудно да пратят едно ченге в хижа Добрила? Ще направи касов успех за КАТ! Нито една от оф-роуд машините не е регистрирана, налице е опасно шофиране, при това в явно нетрезво състояние, и при това - в нарушение на знак B2 „Забранено е влизането на пътни превозни средства в двете посоки". Какво още трябва да има налице, за да се докаже, че тези пияни прасета са за затвора?
Ако тези безобразия продължат, в най-скоро време националният парк ще може да се гордее само с няколкото си прясно боядисани пейки и с неща като това:
А това е предложение за нов символ на Национален парк "Централен Балкан". Отразява това, което се опазва в действителност - четирикраки говеда и двукраки моторизирани говеда:
От днес нататък забранявам на всички офроудъри (без значение дали са легални или не) да ползват моите карти. Ако разбера, че някой прави това, ще го гоня до дупка.
Който е съгласен с мен, нека да се присъедини във фейсбук-групата "Анти офроуд".
29 август 2010
28 август 2010
Национален парк "Централен Балкан" - някои "малки" препятствия за туристите
От месец кръстосвам "Централен Балкан" на длъж и шир, и бавно но сигурно започват да изплуват въпросчета какво се случва в тази защитена територия...
След изключително приятния ми престой в хижите "Ехо" и "Козя стена" се случи да посетя и хижа "Бенковски". Тя е също много приятно място, а хижарите са възможно най-приветливите и гостоприемни хора, които съм срещал. Но... оказва се, че ще бъдат освободени в началото на зимата. След това хижата ще остане без персонал, а никоя хижа без персонал не се запазва до пролетта.
За разлика от "Вежен", "Бенковски" е истинска хижа - без път, без кръчма и без пияни съмнителни типове.
Какво мога да кажа за Троянския проход: все лоши неща. От двете страни на пътя е пълно с боклук, много боклук! Околните върхове са опасани от коловози, направени от нерегламентирани офроудъри с ATV-та и мотори. Видяхме даже джип, който се спусна от "Чорапогащника" (онзи паметник с неизвестно предназначение) направо до пътя. Офроудърите са може би най-голямата напаст в Стара планина. Имах случай, в който един моторджия буквално мина над гърба ми. Доколкото разбирам, паркът не може да се справи с тях. Това са нагли типове, без регистрирани превозни средства, и с дебели "връзки" - кой прокурорско чедо, кой полицейски син, еди-кой си кметски племенник. Джъткат си безнаказано и това е.
Направихме и едно качване от Калофер до Параджика, после и до Маринка. По принцип, добре е че има устроени биваци до границата на парка. Само че, май тяхната цел беше да се избегне къмпирането на територията на парка. Някак си изненадваща беше табелата, че престоят в бивака се заплаща и още по-изненадваща ми се стори селската кръчма, която се е заформила на половината от територията на мястото за палатки. В бивака имаше 2 джипа, по едно време пристигна и един офроудър с мотор, вдигна пушилка до небесата, дрънна една бира и отпраши на една гума.
На красивата входна арка към парка е написано, че се забранява пашата на домашни животни, влизането с моторни превозни средства и т.н. Тръгнахме по пътеката за Параджика. За разлика от "екопътеката", която е вече на ниво градска алея, пътеката към Параджика (посока х. Рай) е маркирана само в началото. Едно допълнително препятствие е заформилата се животновъдна ферма в началото на пътеката, след като тържествено се влезе през красивата арка "Н.П. Централен Балкан". Първото екстремно преживяване беше точно до тази ферма - някакъв откачил жребец изскочи от гората и ни подгони. Успяхме да улучим правилната посока и почти "на кестерме" достигнахме Малкия Параджик. Първото нещо, което видяхме, беше огромна кравеферма, с около 200 говеда - крави, бикове, телета. В планината едрият рогат добитък е свикнал да се пази сам - не им трябват нито кравари, нито кучета. Проблемът обаче е, че те се пазят от всичко което се движи. Не знам какво се случва в националните паркове, но определено домашните животни в Централен Балкан са много повече отколкото в незащитените територии. Пътеките са осеяни с кравешки, овчи и конски изпражнения. Нямам нищо против субсидирането на планинското животновъдство, но със сигурност мястото му не е в защитените територии, в които се очаква да се опазва дивеча.
Точно това интензивно животновъдство създава големи препятствия за туристите. Малко са пътеките към планината, които да не са "завардени" от краварници, овчарници и глутници овчарски кучета. По тъмно става абсолютно невъзможно да се мине по така завардените пътеки.
Качихме се в посока връх "Ботев" през Маринка. По пътеката има два туристически заслона, които са означени на последните карти като използваеми.
Заслон "Михайлов" - стахотна гледка, но условно използваем.
По-ниско разположеният заслон е "Михайлов". От него се открива много ефектна панорама към Южна България и към връх Ботев. Използваем е наистина, малко мръсен (не всички туристи чистят след себе си), но става за краен случай. Пред него обаче поляната се е превърнала в торище от щастливите крави. Докато стигнем до този заслон изброихме около 300 глави едър рогат добитък (някои проявяват нездрав интерес към туристите), над 200 коня и хиляди овце (тях се отказахме да броим). Малко преди заслона ни наобиколиха пет каракачански кучета и ни залаяха. Не знам как би реагирал сам турист, особено ако е чужденец, на тази огромна животновъдна ферма.
Заслон "Маринка" - ключово място при изкачване на вр. Ботев или при преминаване на маршрута E3. Единствената чешма е там, където са кравите. За съжаление, заслонът е неизползваем - превърнат е в обор.
Продължихме към единствения заслон с вода в този район (май е единствената течаща чешма от Тъжа до вр. Ботев). Изненадата е, че този означен на картите "туристически заслон", с тази единствена чешма в района е неизползваем и е превърнат в краварник. Поляната е осеяна с говежди изпражнения, а достигането на чешмата може да се сравни с корида.
Офроудърите с ATV-та са отврат. Един, който засякохме по зимната пътека на връщане, ми изфилософства, че може да е забранено, ама то много неща били забранени. Слязохме надолу и към 21:10 вечерта станахме свидетели на някакъв криминален екшън. Вече бяхме с кола и се връщахме от входа на "Джендема". От далечината блеснаха фарове и се чу ужасен трясък. Отбихме и покрай нас по черния път префуча с близо 100 km/h зелен джип "ГАЗ-69". На джипа беше закачено потрошено товарно ремарке, но без едната гума. Явно на шофьора не му пукаше за ремаркето, защото то подскачаше и се вееше като парцал зад джипа. Платнището на джипа беше разкъсано, отзад седеше човек и крепеше някакъв товар. Имахме късмет, че не ни отнесе. Явно бягаха от някого, и определено въпросът беше на живот и смърт. След малко се появи тъмносиньо ATV. Странното беше, че джипът спря да го изчака, и след това двете возила слязоха от пътя и влязоха в гората. Не знам от кого бягаха, но искрено се радвам, че нямах възможността да разбера.
Явно стават "каубойски" изпълнения. Едва ли бяхме свидетели на свада между боровинкаджии или животновъди. Мисля, че и бракониери не биха бягали така. Това е за нещо друго.
Явно покрай субсидираното интензивно животновъдство в националния парк и благодарение на безнаказания офроуд се създават предпоставки за безнаказано бракониерство и друга криминална дейност. Със сигурност в парка работят хора, които правят всичко възможно, за да няма нарушения. Само че ако и ние не помогнем, ще сме свидетели на изчезването на този природен феномен. Лично аз съм на мнение, че трябва да се въведе задължителна регистрация на всяко превозно средство, даже и на тротинетките. Мисля, че няма да е прекалено, ако се ограничи вноса и продажбата на оф-роуд машини в България. Смятам, че субсидирането животновъдство в защитените територии е в конфликт със закона.
За край на тези мои несвързани писания слагам една панорама към хижа "Ехо" - мястото което харесах най-много в Централен Балкан през тази година.
Панорама от връх "Юмрука" към хижа "Ехо"
След изключително приятния ми престой в хижите "Ехо" и "Козя стена" се случи да посетя и хижа "Бенковски". Тя е също много приятно място, а хижарите са възможно най-приветливите и гостоприемни хора, които съм срещал. Но... оказва се, че ще бъдат освободени в началото на зимата. След това хижата ще остане без персонал, а никоя хижа без персонал не се запазва до пролетта.
За разлика от "Вежен", "Бенковски" е истинска хижа - без път, без кръчма и без пияни съмнителни типове.
Какво мога да кажа за Троянския проход: все лоши неща. От двете страни на пътя е пълно с боклук, много боклук! Околните върхове са опасани от коловози, направени от нерегламентирани офроудъри с ATV-та и мотори. Видяхме даже джип, който се спусна от "Чорапогащника" (онзи паметник с неизвестно предназначение) направо до пътя. Офроудърите са може би най-голямата напаст в Стара планина. Имах случай, в който един моторджия буквално мина над гърба ми. Доколкото разбирам, паркът не може да се справи с тях. Това са нагли типове, без регистрирани превозни средства, и с дебели "връзки" - кой прокурорско чедо, кой полицейски син, еди-кой си кметски племенник. Джъткат си безнаказано и това е.
Направихме и едно качване от Калофер до Параджика, после и до Маринка. По принцип, добре е че има устроени биваци до границата на парка. Само че, май тяхната цел беше да се избегне къмпирането на територията на парка. Някак си изненадваща беше табелата, че престоят в бивака се заплаща и още по-изненадваща ми се стори селската кръчма, която се е заформила на половината от територията на мястото за палатки. В бивака имаше 2 джипа, по едно време пристигна и един офроудър с мотор, вдигна пушилка до небесата, дрънна една бира и отпраши на една гума.
На красивата входна арка към парка е написано, че се забранява пашата на домашни животни, влизането с моторни превозни средства и т.н. Тръгнахме по пътеката за Параджика. За разлика от "екопътеката", която е вече на ниво градска алея, пътеката към Параджика (посока х. Рай) е маркирана само в началото. Едно допълнително препятствие е заформилата се животновъдна ферма в началото на пътеката, след като тържествено се влезе през красивата арка "Н.П. Централен Балкан". Първото екстремно преживяване беше точно до тази ферма - някакъв откачил жребец изскочи от гората и ни подгони. Успяхме да улучим правилната посока и почти "на кестерме" достигнахме Малкия Параджик. Първото нещо, което видяхме, беше огромна кравеферма, с около 200 говеда - крави, бикове, телета. В планината едрият рогат добитък е свикнал да се пази сам - не им трябват нито кравари, нито кучета. Проблемът обаче е, че те се пазят от всичко което се движи. Не знам какво се случва в националните паркове, но определено домашните животни в Централен Балкан са много повече отколкото в незащитените територии. Пътеките са осеяни с кравешки, овчи и конски изпражнения. Нямам нищо против субсидирането на планинското животновъдство, но със сигурност мястото му не е в защитените територии, в които се очаква да се опазва дивеча.
Точно това интензивно животновъдство създава големи препятствия за туристите. Малко са пътеките към планината, които да не са "завардени" от краварници, овчарници и глутници овчарски кучета. По тъмно става абсолютно невъзможно да се мине по така завардените пътеки.
Качихме се в посока връх "Ботев" през Маринка. По пътеката има два туристически заслона, които са означени на последните карти като използваеми.
Заслон "Михайлов" - стахотна гледка, но условно използваем.
По-ниско разположеният заслон е "Михайлов". От него се открива много ефектна панорама към Южна България и към връх Ботев. Използваем е наистина, малко мръсен (не всички туристи чистят след себе си), но става за краен случай. Пред него обаче поляната се е превърнала в торище от щастливите крави. Докато стигнем до този заслон изброихме около 300 глави едър рогат добитък (някои проявяват нездрав интерес към туристите), над 200 коня и хиляди овце (тях се отказахме да броим). Малко преди заслона ни наобиколиха пет каракачански кучета и ни залаяха. Не знам как би реагирал сам турист, особено ако е чужденец, на тази огромна животновъдна ферма.
Заслон "Маринка" - ключово място при изкачване на вр. Ботев или при преминаване на маршрута E3. Единствената чешма е там, където са кравите. За съжаление, заслонът е неизползваем - превърнат е в обор.
Продължихме към единствения заслон с вода в този район (май е единствената течаща чешма от Тъжа до вр. Ботев). Изненадата е, че този означен на картите "туристически заслон", с тази единствена чешма в района е неизползваем и е превърнат в краварник. Поляната е осеяна с говежди изпражнения, а достигането на чешмата може да се сравни с корида.
Офроудърите с ATV-та са отврат. Един, който засякохме по зимната пътека на връщане, ми изфилософства, че може да е забранено, ама то много неща били забранени. Слязохме надолу и към 21:10 вечерта станахме свидетели на някакъв криминален екшън. Вече бяхме с кола и се връщахме от входа на "Джендема". От далечината блеснаха фарове и се чу ужасен трясък. Отбихме и покрай нас по черния път префуча с близо 100 km/h зелен джип "ГАЗ-69". На джипа беше закачено потрошено товарно ремарке, но без едната гума. Явно на шофьора не му пукаше за ремаркето, защото то подскачаше и се вееше като парцал зад джипа. Платнището на джипа беше разкъсано, отзад седеше човек и крепеше някакъв товар. Имахме късмет, че не ни отнесе. Явно бягаха от някого, и определено въпросът беше на живот и смърт. След малко се появи тъмносиньо ATV. Странното беше, че джипът спря да го изчака, и след това двете возила слязоха от пътя и влязоха в гората. Не знам от кого бягаха, но искрено се радвам, че нямах възможността да разбера.
Явно стават "каубойски" изпълнения. Едва ли бяхме свидетели на свада между боровинкаджии или животновъди. Мисля, че и бракониери не биха бягали така. Това е за нещо друго.
Явно покрай субсидираното интензивно животновъдство в националния парк и благодарение на безнаказания офроуд се създават предпоставки за безнаказано бракониерство и друга криминална дейност. Със сигурност в парка работят хора, които правят всичко възможно, за да няма нарушения. Само че ако и ние не помогнем, ще сме свидетели на изчезването на този природен феномен. Лично аз съм на мнение, че трябва да се въведе задължителна регистрация на всяко превозно средство, даже и на тротинетките. Мисля, че няма да е прекалено, ако се ограничи вноса и продажбата на оф-роуд машини в България. Смятам, че субсидирането животновъдство в защитените територии е в конфликт със закона.
За край на тези мои несвързани писания слагам една панорама към хижа "Ехо" - мястото което харесах най-много в Централен Балкан през тази година.
Панорама от връх "Юмрука" към хижа "Ехо"
24 август 2010
EurActiv: Дивият капитализъм руши природата в България
24.08.2010 18:25 Eлектронното издание EurActiv посвещава материал на унищожението на естествените местообитания у нас и строителството в защитени зони
източник: vesti.bg
Дивият капитализъм унищожава естествените местообитания в България, пише електронното издание EurActiv в материал, посветен на строителството в защитени зони у нас.
Екоактивистите от много време призовават ЕС да вземе мерки срещу придобилото широк мащаб унищожение на защитени зони в България, припомня изданието.
Ако не се вземат мерки, ситуацията може да се повтори в Румъния и в бъдещите еврочленки като Сърбия и Македония, предупреждават еколозите.
Много неправителствени организации не спират да изпращат жалби до Европейската комисия (ЕК) заради нарушения на ангажиментите, поети от България по директивите на европейската програма "Натура 2000", припомня изданието.
Значителен брой подписки са изпратени и до Европейския парламент. Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) е изпратило добре документирана петиция, в която съобщава за 16 вандалски нарушения на директивите на Натура 2000 у нас
Изглежда българските предприемачи често пренебрегват задълженията на държавата по екопрограмата заради бизнеса си, коментира EurActiv.
Те строят вятърни ферми на места, през които минават прелетни птици, строят ваканционни комплекси, ски писти, голф игрища, добиват пясък и баластра от защитени зони, строят мини водноелектрически централи и експлоатират безотговорно горите за добив на дървесина, обобщава публикацията.
ЕurActiv изброява и някои от нарушенията, за които БДЗП алармира ЕП.
На черноморския нос Калиакра, откъдето минават хиляди прелетни птици на път за Близкия изток по т.нар. Via Pontica, българските власти значително намалиха размерите на защитената зона, за да могат да бъдат построени ветропаркове и да се развива масов туризъм.
В Рила е в ход унищожение на защитени от "Натура 2000" зони, в които ще бъдат построени осем ски комплекса, предупреждават още от БДЗП.
В Пирин ски комплекса в Банско се е разрастнал много над позволеното. Безпрецедентните наводнения в града са резултат от обезлесяването, посочват екозащитниците.
Едно от уникалните кътчета по българското крайбрежие – Иракли, също е под угроза заради строителството на ваканционно селище, финансирано от вдовицата на бизнесмена Емил Кюлев, застрелян в София през 2005 г., и Петър Диков, главния архитект на София.
Планината Родопите и местността Ломовете в Русенско също са в опасност заради добив на полезни изкопаеми.
Ирина Матеева от БДЗП коментира за EurActiv, че в месеците след публикуването на доклада за нарушенията почти нищо не се е случило.
По нейните думи причина за това донякъде е икономическата криза, но вина имат и посолствата и правителствата на по-старите държави членки, които лобират за проекти, унищожаващи околната среда у нас.
За пример тя дава германския канцлер Ангела Меркел, която лобирала сериозно в полза на ЕВН, една от фирмите, които искат да развиват ветропаркове в Калиакра. След натиск от Европарламента лобирането спря, допълва Матеева.
В други защитени райони обаче, като например долината на р. Камчия, подобни проекти все още се развиват, твърди тя.
На устието на Камчия ще бъде построен огромен хотелски комплекс. Проектът е на фирми, дъщерни на австрийската "Райфайзен банк", казва Матеева.
По думите на Матеева проектът е одобрен със съучастието на българското екоминистерство, което подминало факта, че не е направена оценка за евентуалното влияние върху околната среда.
Ирина Матеева изрази съжаление от мълчанието на ЕК по тези проблеми.
Една от причините България да се провали в опазването на девствената си природа е липсата на зелена партия в парламента, която да влияе на политиката на държавата, пише още EurActiv.
източник: vesti.bg
Дивият капитализъм унищожава естествените местообитания в България, пише електронното издание EurActiv в материал, посветен на строителството в защитени зони у нас.
Екоактивистите от много време призовават ЕС да вземе мерки срещу придобилото широк мащаб унищожение на защитени зони в България, припомня изданието.
Ако не се вземат мерки, ситуацията може да се повтори в Румъния и в бъдещите еврочленки като Сърбия и Македония, предупреждават еколозите.
Много неправителствени организации не спират да изпращат жалби до Европейската комисия (ЕК) заради нарушения на ангажиментите, поети от България по директивите на европейската програма "Натура 2000", припомня изданието.
Значителен брой подписки са изпратени и до Европейския парламент. Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) е изпратило добре документирана петиция, в която съобщава за 16 вандалски нарушения на директивите на Натура 2000 у нас
Изглежда българските предприемачи често пренебрегват задълженията на държавата по екопрограмата заради бизнеса си, коментира EurActiv.
Те строят вятърни ферми на места, през които минават прелетни птици, строят ваканционни комплекси, ски писти, голф игрища, добиват пясък и баластра от защитени зони, строят мини водноелектрически централи и експлоатират безотговорно горите за добив на дървесина, обобщава публикацията.
ЕurActiv изброява и някои от нарушенията, за които БДЗП алармира ЕП.
На черноморския нос Калиакра, откъдето минават хиляди прелетни птици на път за Близкия изток по т.нар. Via Pontica, българските власти значително намалиха размерите на защитената зона, за да могат да бъдат построени ветропаркове и да се развива масов туризъм.
В Рила е в ход унищожение на защитени от "Натура 2000" зони, в които ще бъдат построени осем ски комплекса, предупреждават още от БДЗП.
В Пирин ски комплекса в Банско се е разрастнал много над позволеното. Безпрецедентните наводнения в града са резултат от обезлесяването, посочват екозащитниците.
Едно от уникалните кътчета по българското крайбрежие – Иракли, също е под угроза заради строителството на ваканционно селище, финансирано от вдовицата на бизнесмена Емил Кюлев, застрелян в София през 2005 г., и Петър Диков, главния архитект на София.
Планината Родопите и местността Ломовете в Русенско също са в опасност заради добив на полезни изкопаеми.
Ирина Матеева от БДЗП коментира за EurActiv, че в месеците след публикуването на доклада за нарушенията почти нищо не се е случило.
По нейните думи причина за това донякъде е икономическата криза, но вина имат и посолствата и правителствата на по-старите държави членки, които лобират за проекти, унищожаващи околната среда у нас.
За пример тя дава германския канцлер Ангела Меркел, която лобирала сериозно в полза на ЕВН, една от фирмите, които искат да развиват ветропаркове в Калиакра. След натиск от Европарламента лобирането спря, допълва Матеева.
В други защитени райони обаче, като например долината на р. Камчия, подобни проекти все още се развиват, твърди тя.
На устието на Камчия ще бъде построен огромен хотелски комплекс. Проектът е на фирми, дъщерни на австрийската "Райфайзен банк", казва Матеева.
По думите на Матеева проектът е одобрен със съучастието на българското екоминистерство, което подминало факта, че не е направена оценка за евентуалното влияние върху околната среда.
Ирина Матеева изрази съжаление от мълчанието на ЕК по тези проблеми.
Една от причините България да се провали в опазването на девствената си природа е липсата на зелена партия в парламента, която да влияе на политиката на държавата, пише още EurActiv.
23 август 2010
Държавата напълно забрави за порочните замени
За една година кабинетът не разтрогна нито една сделка, а лобисти в НС работят за облажилите се.
източник: "Сега"
Драгомир Николов
Държавата тотално загърби скандалните замени на гори и земи, пренебрегвайки заплаха от ЕС за солени санкции, ако се докаже непозволена държавна помощ към едрия бизнес. За една година правителството на ГЕРБ не разтрогна нито една порочна сделка, а със законадателните си инициативи дори опита да възроди тези порочни практики и да пусне отново строежите в масивите, взети на безценица.
"Министерство на земеделието предаде 5000 сделки за замени за проверка в прокуратурата още през април и очакваме резултати от там", коментираха лаконично пред "Сега" от пресцентъра на ведомството. Всъщност на прокуратурата бяха предадени не сделките, а списък, който се намира на сайта на ведомството, със замени на земи в периода от 1998 до 2009 г. Още тогава аграрният министър Мирослав Найденов уточни, че "ако прокуратурата се поинтересува от конкретна сделка, ще й предадем преписката по нея".
Отделни депутати от ГЕРБ пък не спират с опитите си да възродят порочните сделки. Само преди месец депутатът на ГЕРБ Любен Татарски предложи на инвеститорите да се даде възможност сами да избират държавни или общински терени и да получават предварително съгласие от министъра на земеделието или от съответния кмет, че могат да променят статута им, т.е. да ги превърнат в строителни площадки. След като инвеститорът за своя сметка промени статута на земята, общината или държавата могат да му я "продадат, заменят или да учредят ограничени вещни права", гласеше текстът. Депутатът обаче се отказа от възраждането на замените, след като гръмна т.нар. "лобистки скандал" дали арендаторите първи да купуват земя.
Публична тайна е, че бъдещият закон за горите предвижда в заменените терени отново да се строи, ако преди това собственикът им доплати реалната цена.
СПИРАЧКИ
Сегашните депутати от ГЕРБ Емил Димитров и Любен Татарски са с опит в порочните замени. Дружеството "Експрес турс" със замяна взе 11 дка до хотела си "Хавай" в Несебър. Собственик на фирмата е "Елеонора транс", в която по време на сключването на сделката 13% е имал депутатът на ГЕРБ Емил Димитров.
От фирмата не крият, че чакат мораториумът за строежи да падне, за да модернизират стария тризвезден хотел "Динамик" и да изградят петзвездния "Хавай" с тенис-игрище и басейн. Любен Татарски пък направи замени като кмет на Разлог.
източник: "Сега"
Драгомир Николов
Държавата тотално загърби скандалните замени на гори и земи, пренебрегвайки заплаха от ЕС за солени санкции, ако се докаже непозволена държавна помощ към едрия бизнес. За една година правителството на ГЕРБ не разтрогна нито една порочна сделка, а със законадателните си инициативи дори опита да възроди тези порочни практики и да пусне отново строежите в масивите, взети на безценица.
"Министерство на земеделието предаде 5000 сделки за замени за проверка в прокуратурата още през април и очакваме резултати от там", коментираха лаконично пред "Сега" от пресцентъра на ведомството. Всъщност на прокуратурата бяха предадени не сделките, а списък, който се намира на сайта на ведомството, със замени на земи в периода от 1998 до 2009 г. Още тогава аграрният министър Мирослав Найденов уточни, че "ако прокуратурата се поинтересува от конкретна сделка, ще й предадем преписката по нея".
Отделни депутати от ГЕРБ пък не спират с опитите си да възродят порочните сделки. Само преди месец депутатът на ГЕРБ Любен Татарски предложи на инвеститорите да се даде възможност сами да избират държавни или общински терени и да получават предварително съгласие от министъра на земеделието или от съответния кмет, че могат да променят статута им, т.е. да ги превърнат в строителни площадки. След като инвеститорът за своя сметка промени статута на земята, общината или държавата могат да му я "продадат, заменят или да учредят ограничени вещни права", гласеше текстът. Депутатът обаче се отказа от възраждането на замените, след като гръмна т.нар. "лобистки скандал" дали арендаторите първи да купуват земя.
Публична тайна е, че бъдещият закон за горите предвижда в заменените терени отново да се строи, ако преди това собственикът им доплати реалната цена.
СПИРАЧКИ
Сегашните депутати от ГЕРБ Емил Димитров и Любен Татарски са с опит в порочните замени. Дружеството "Експрес турс" със замяна взе 11 дка до хотела си "Хавай" в Несебър. Собственик на фирмата е "Елеонора транс", в която по време на сключването на сделката 13% е имал депутатът на ГЕРБ Емил Димитров.
От фирмата не крият, че чакат мораториумът за строежи да падне, за да модернизират стария тризвезден хотел "Динамик" и да изградят петзвездния "Хавай" с тенис-игрище и басейн. Любен Татарски пък направи замени като кмет на Разлог.
20 август 2010
ЮНЕСКО: Защита на целия парк “Пирин“, ако спрат ски строежите
източник: mediapool.bg
18 Август 2010
Комитетът за световното наследство към ЮНЕСКО се е съгласил за разшири защитата над националния парк “Пирин“ до реалните му граници с изричното условия да се спрат по-нататъшните строежи на ски писти и съоръжения, съобщиха в сряда от Коалицията от неправителствени организации и граждански групи “За да остане природа в България”.
“Изключителното световно значение на обекта беше нееднократно и значително повлияно от развитието на ски съоръжения и ски писти до степен, при която обектът може да бъде разглеждан за включване в Списъка на световното наследство под заплаха. Всяко по-нататъшно развитие на ски съоръжения или ски писти е критично важна заплаха за изключителното световно значение на обекта”, предупреждават от ЮНЕСКО
Според природозащитниците така организацията за пръв път е приела, че “строителството на ски зона Банско сериозно е увредило световното природно наследство на Пирин, което неправителствените организации години наред се опитват да докажат чрез съдебни дела и сигнали до компетентните органи“.
Решението сочи, че изграждането на ски-зоната е осъществено в нарушение на одобрените планове и нарушенията трябва да бъдат преустановени чрез възстановяване и залесяване на незаконно унищожените площи. Заради това, че не отговарят вече на критериите на конвенцията за световното наследство, ски зоните Банско и Добринище са изключени от обекта на световното природно наследство и са получили статут на буферни зони, допълват еколозите.
Решението на ЮНЕСКО включва изискване към България да няма по-нататъшно развитие на ски съоръжения както в самия обект, така и в буферните му зони. Всяко ново строителство ще доведе до включване на Национален парк Пирин в списъка на световното наследство в опасност. Държавата трябва да осигури опазването – финансово, кадрово и чрез спиране на новото строителство, което да залегне и в следващия План за управление на Национален парк Пирин от 2013 до 2022 г., посочват от коалицията
Тя припомня, че в целия свят обектите на световно природно наследство са едва 180 и България има привилегията и задължението да опазва два от тях – Национален парк Пирин и резерват Сребърна. Всяка година редица държави се борят техни обекти да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО, тъй като желаят да ползват логото за реклама, престиж и привличане на туристи. Тази възможност може да бъде наистина използвана умно и за Пирин, подчертават природозащитниците.
18 Август 2010
Комитетът за световното наследство към ЮНЕСКО се е съгласил за разшири защитата над националния парк “Пирин“ до реалните му граници с изричното условия да се спрат по-нататъшните строежи на ски писти и съоръжения, съобщиха в сряда от Коалицията от неправителствени организации и граждански групи “За да остане природа в България”.
“Изключителното световно значение на обекта беше нееднократно и значително повлияно от развитието на ски съоръжения и ски писти до степен, при която обектът може да бъде разглеждан за включване в Списъка на световното наследство под заплаха. Всяко по-нататъшно развитие на ски съоръжения или ски писти е критично важна заплаха за изключителното световно значение на обекта”, предупреждават от ЮНЕСКО
Според природозащитниците така организацията за пръв път е приела, че “строителството на ски зона Банско сериозно е увредило световното природно наследство на Пирин, което неправителствените организации години наред се опитват да докажат чрез съдебни дела и сигнали до компетентните органи“.
Решението сочи, че изграждането на ски-зоната е осъществено в нарушение на одобрените планове и нарушенията трябва да бъдат преустановени чрез възстановяване и залесяване на незаконно унищожените площи. Заради това, че не отговарят вече на критериите на конвенцията за световното наследство, ски зоните Банско и Добринище са изключени от обекта на световното природно наследство и са получили статут на буферни зони, допълват еколозите.
Решението на ЮНЕСКО включва изискване към България да няма по-нататъшно развитие на ски съоръжения както в самия обект, така и в буферните му зони. Всяко ново строителство ще доведе до включване на Национален парк Пирин в списъка на световното наследство в опасност. Държавата трябва да осигури опазването – финансово, кадрово и чрез спиране на новото строителство, което да залегне и в следващия План за управление на Национален парк Пирин от 2013 до 2022 г., посочват от коалицията
Тя припомня, че в целия свят обектите на световно природно наследство са едва 180 и България има привилегията и задължението да опазва два от тях – Национален парк Пирин и резерват Сребърна. Всяка година редица държави се борят техни обекти да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО, тъй като желаят да ползват логото за реклама, престиж и привличане на туристи. Тази възможност може да бъде наистина използвана умно и за Пирин, подчертават природозащитниците.
Абонамент за:
Публикации (Atom)