25 април 2018

Министерството на Нено Димов пуска ново строителство на Пирин

източник: forthenatue.org

В края на миналата седмица стана ясно, че Министерство на околната среда и водите е решило да се укрепи писта Томба в Национален парк Пирин. На тази писта се провеждат ски състезания, включително международни. Тя обаче е изградена в нарушение на решението за оценка за въздействие върху околната среда, няма разрешение за строеж, при прокарването й не е спазена оценка за въздействие върху околната среда на цялата ски зона Банско, която не допуска модифициране на терена с едра строителна техника. Писта Томба е до 4 пъти по-широка от предвиденото в концесионния договор и общия устройствен план на ски зоната. Изграждането на всякакви съоръжения, свързани с инвестиционно предложение за изграждане на писта, представлява негово изменение и попада в обхвата на Закона за опазване на околната среда. За „укрепването" на територии извън пистата, трябва и поне преценка по Закона за биологичното разнообразие, защото е свързано с промяна на начина на трайно ползване на земята.

Случаят с „укрепването“ на писта Томба показва за пореден път как в Национален парк Пирин се заобикаля закона, за да се извършва ново и ново пълзящо строителство. Министерски съвет през декември 2017 г. отвори за застрояване 48% от територията на Национален парк Пирин.

Карта на планираното за писта Томба:
https://arcg.is/0Dz8q4

Странджа, Корал, Калиакра под заплаха

Преди дни беше уволнен директорът на Природен парк Странджа Стефан Златаров. В същото време отново излезе на дневен ред изменението на общия устройствен план на община Царево, който и предвижда застрояване на крайбрежието на Странджа. Изменението предвижда увеличаване на урбанизираните територии в общината с 40%, а тези само в Природен парк Странджа - с 20 %. Провежда се обществена консултация само на доклада за оценка на въздействието върху европейската екологична мрежа Натура 2000, а не на целия доклад за екологична оценка, както изисква Законът за опазване на околната среда и решение от 2014 г. на екоминистерството. При 835-те декара нови урбанизирани площи в Природен парк Странджа продължава да се предвижда застрояване в зона А и Б на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Планира се и застрояване на дюните на Корал. Миналата седмица част от тях бяха заградени като частна собственост, а по закон могат да бъдат само държавна.

За първи път от четвърт век МОСВ предложи да изключва площи от резерват в България, като по предложение на община Каварна е предложено намаляване площта на резерват Калиакра с цел допускане на концесионер на плажа в залив Болата и паркинга на крепостта Калиакра. В обществените консултации организации от коалицията „За да остане природа в България“
предложиха компромисен вариант, който обаче изключва възможността плажа Болата да се отдаде на концесионер. Очакваме решението на екоминистъра Нено Димов.

Няма коментари:

Публикуване на коментар